Złoto zawsze w cenie

Złoto zawsze w cenie
www.audioporady.com.pl

Jeden z największych ekonomistów w dziejach, a przy tym pionier liberalnej myśli gospodarczej – Adam Smith – stwierdził, że wyjątkowa wartość złota wynika przede wszystkim z tego, że jest go relatywnie mało. Trudno odmówić tej opinii logicznej spójności.

Gdyby kruszec ten występował powszechnie i był łatwy do zdobycia dla każdego, mógłby co najwyżej służyć do wyrobu taniej biżuterii. Jest zgoła inaczej, bo złote błyskotki są warte sporo pieniędzy, a samo złoto to niezmiennie sprawdzona lokata kapitału.

To też bezpieczna inwestycja, której praktycznie nie imają się globalne kryzysy. Bywa nawet tak, że gdy wszystko spada na łeb na szyję, wartość złota rośnie. Pokazuje to klarownie jego szczególne znaczenie.

Kiedyś w polityce monetarnej najzamożniejszych państw obowiązywał tak zwany standard złota. Kurs poszczególnych walut był na stałe powiązany ze wskaźnikiem wartości tego szlachetnego metalu. Podczas słynnej konferencji w Breton Woods zerwano z tą zasadą, co otworzyło szerokie pole do finansowej spekulacji i ułatwiło wywoływanie kryzysów gospodarczych – również w sposób sztuczny. Pomimo tego wartość złota nie maleje i zawsze opłaca się weń inwestować.

Jeśli mowa o nomen omen złotych interesach, wcale nie muszą się one ograniczyć do kupna i sprzedaży kruszcu rozumianego fizycznie w postaci sztab. Można też nabywać akcje spółek zajmujących się wydobyciem oraz obróbką złota.