Jeszcze o złocie

Jeszcze o złocie

Ustaliliśmy już, że w ten piękny i kosztowny metal opłaca się inwestować. Inwestycje te mogą mieć różny charakter i co ciekawe nie muszą wiązać się z wchodzeniem w świat skomplikowanych procesów ekonomicznych. Jeśli złoto jest zawsze i w każdej formie cenne, to rodzajem inwestycji w nie jest także prywatne kolekcjonerstwo.

Monety oraz biżuteria wykonane z kruszcu mogą być wiele warte – szczególnie, gdy zostały wykonane w wyjątkowy sposób lub mają wiele lat. Czasami gromadzone latami zbiory rozrastają się do tego stopnia, że w domowym zaciszu ukryta jest prawdziwa fortuna. Tu odzywają się zagrożenia związane z kradzieżą i ryzykiem utraty dóbr. Przed tym jednak również można się uchronić.

Kolekcja monet to duma właściciela, którą ten chciałby się pochwalić. Nie zawsze jest to roztropne, bo wiedza o złocie może dotrzeć do niewłaściwych osób. Rozsądnie będzie zdeponować rodzinny skarb w banku – podobnie rzecz się ma z cenną biżuterią.

Depozyt jest zawsze pewniejszym rozwiązaniem, ponieważ banki starają się maksymalnie zabezpieczyć powierzone im zasoby. Trzeba wszakże korzystać z usług placówek o solidnej pozycji, bo ewentualne bankructwo może utrudnić odzyskanie wkładu.

Żyjemy w erze cyfrowej i w pewnym sensie nawet metale szlachetne mogą podlegać swoistej wirtualizacji. Mowa o złocie elektronicznym, które zapisuje się na specjalnym koncie, ale z realnym pokryciem.